Piesza Pielgrzymka Promienista z Biechowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na szlak w lipcu 1996 r. Jej inicjatorami byli parafianie skupieni wokół duszpasterstwa organizowanego przez ojców paulinów z biechowskiego sanktuarium. Część z inicjatorów miała już doświadczenie wyniesione z innych grup pielgrzymkowych, m.in. z nieistniejącej już dziś grupy promienistej z wrzesińskiej Lipówki.

Nasza pielgrzymka jest częścią Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej w jej promienistej części. Specyfiką grup promienistych, w odróżnieniu od grup kolorowych jest to, że pielgrzymujemy osobno, spotykając się dopiero na placu przed Wałami Jasnogórskimi. Od niedawna wraz z nami schodzą się tam również grupy kolorowe (wcześniej grupy te wchodziły dzień po nas i spotykaliśmy się dopiero na wspólnej Mszy świętej).

Na przestrzeni lat wyklarowały się terminy oraz trasa pielgrzymki. Grupa opuszcza biechowski klasztor 28 lipca, by powrócić do niego 6 sierpnia. Szczegóły pielgrzymiego szlaku podane są w zakładce trasa. Poszczególne etapy oscylują wokół 30 kilometrów. Nie brak jednak i odcinków znacznie krótszych, nie przekraczających 20 km.

Grupę prowadziło łącznie już kilkunastu przewodników, którymi zwykle byli ojcowie paulini. Pielgrzymowali też z nami, w różnych rolach, księża diecezjalni, klerycy, bracia zakonni. W naszej grupie nie brakuje też pielgrzymów z zagranicy.

Obecnie koszt pielgrzymki dla jednego pątnika wynosi 140 zł. Poza tym każdy pielgrzym zobowiązany jest przygotować co najmniej trzy puszki turystyczne oraz swój ekwipunek, który transportowany jest przez pielgrzymkowego busa. Szczegółowy wykaz rzeczy, które warto ze sobą zabrać na pielgrzymkę znajduje się tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *